طراحی سایت, مقالات بلاگ

آشنایی با انواع قالب طراحی سایت

آشنایی با انواع قالب طراحی سایت

 

آشنایی با انواع قالب های سایت شما را به دو نوع Template می برد . قالب های سایت همان قسمت هایی از سایت هستند که می بینید. در واقع قسمت بصری یک سایت را انواع قالب ها پوشش می دهند.

 

انواع قالب ها

قالب ها بصورت کلی در دو گروه قرار می گیرند.

 1. قالب های آماده و رایگان
 2. قالب های غیر رایگان

 

طراحی سایت با قالب های آماده

پیدا کردن قالب آماده اصلا کار سخت و دشواری نیست می توانید به راحتی با یک سرچ ساده در گوگل به صدها هزار قالب آماده و رایگان برای طراحی سایت خودتان می رسید.

نصب و اجرا کردن قالب های آماده بر روی سایت به همان اندازه پیدا کردنشان راحت است. اگر سیستم مدیریت محتوایی که سایت طراحی شده خود را روی آن بنا نهاده اید وردپرس است ، لازم است که فایل حاوی قالب آماده را در مسیر زیر قرار دهید.

public_html *wp-content* Theme

 

برای فعال کردن وارد داشبورد مدیریتی سایت وردپرسی خودتان بشوید و در قسمت نمایش به دنبال نام قالب نصب شده باشید و پس از آنکه قالب فعال شد می توانید تغیراتی که در قالب و ظاهر سایت ایجاد شده است را ببینید. در زمان استفاده از قالب های رایگان بخاطر داشته باشید که این قالب ها بدون ایراد و مشکل نیستند و ایرادات فراوانی دارند.

 

مشکلاتی که یک قالب سایت آماده دارد:

 1. انعطاف پذیر نیستند
 2. آنها اغلب مسائل و مشکلات را به ظاهر نشان نمی دهند بلکه آنها را پنهان کرده اند
 3. ارزان هستند می تواند نشان از بی کیفیت بودنشان باشد.
 4. برای کاربران قالب های رایگان آماده قابل تشخیص هستند چون مالکان آنها مرتبا از تبلیغات استفاده می کنند.
 5. پاسخگوی نیاز یک برند یا سازمان نیستند.
 6. نمی توانند در نوع خودشان بی نظیر باشند .
 7. با تغییرات وب سایت ها در طول دوره ها مقاومت می کنند.
 8. سئو را نمی پذیرد.

 

بیشتر قالب هایی که در طراحی سایت ها بکار برده می شود و رد اینترنت از انها انواع مختلفی پخش شده است همگی انها یک نسخه ی نال شده از یک وبسایت بزرگ بنام  تم فارست است.

در سایت تم فارست طراحان سایت بسیار حرفه ای قالب هایی را طراحی می کنند و ان ها را می فروشندو دسته ای دیگر از افراد با دانلود کردن آنها، و ویرایش در کد نویسی آن، بصورت رایگان در سطح اینترنت توزیع می کند. در زمان ویرایش بعضی از قسمت های قالب اصلی از بین می رود یا ناقص دورن فایل گذاشته می شود که باعث می شود به درستی کار نکنند.

 

قالب های غیر رایگان و طراحی شده

قالب هایی که بصورت اختصاصی طراحی می شوند و با توجه به موضوع و نیاز سایت ویرایش و برنامه نویسی می شوند شامل در برداشتن هزینه هایی می باشد.

 

 

آیا استفاده از قالب آماده سایت برای اعتبار کسب و کار مشکل ساز است؟

قالب های اماده به تنهایی مشکل ساز نیستند ولی اگر قرار است شما یک وب سایت را داشته باشید بهتر است که اصالت را هم در ان حفظ کنید چرا که اصالت همان عامل موفقیت برای وب سایت شما خواهد بود. منظور از اصالت در طراحی قالب بر می گردد به انکه سایت تان قالبی داشته باشد که برای شما باشد نه اینکه افراد زیادی از ان استفاده کرده باشند.

 

یک ویترین که قرار است شما برای کسب و کارتان داشته باشید همان قالب سایت تان است که باعث می شود افراد و کاربران بیشتری به سایت تان ورود کنند و باعث رونق کسب و کارتان شوند. پس یک قالب اگر آماده باشد و فقط شما در آن محصولات را بچینید یعنی قبل از شما شخص یا اشخاص دیگری از همین ویترین استفاده می کنند و این یعنی تکرار یعنی تقلید . کاربران به دنبال منحصر به فرد ترین هستند.

 

 مزایای قالب های آماده

قالب های آماده برای افرادی است که در این روزها سرعت انتقال کسب و کارها از اجر و خشت و مصالح ساختمانی به اینترنت و فضای مجازی نقل مکان کرده است می خواهند از قافله عقب نمانند و به سرعت سایتی را برای خودشان داشته باشند. این افراد قطعا دانش برنامه نویسی و کد نویسی ندارند فقط سایت می خواهند و هزینه ای هم بابت راه اندازی اولیه چون شناختی به آن ندارند در ابتدا نمی پردازند.

از این لحاظ که هزینه ای ندارد و فقط نیاز است که مطالب و محصولات را به درون این قالب ها بارگذاری کنند. درواقع فرض کنید قفسه های مغاز و فروشگاه خود را می بایست چیدمان کنند.

انتخاب در دامنه ی متنوعی از قالب ها میسر می باشد یعنی شما زمانی که قصد انتخاب برای تمپلیت سایت تان را داشتید گزینه یی که بخواهید از میان انها انتخاب کنید بسیار زیاد هستند و دامنه وسیعی را از انتخاب خواهید داشت.

 

 

معایب قالب های آماده در طراحی سایت

 • شبیه بودن با هزاران سایت دیگر و متفاوت نبودن
 • امنیت اطلاعات و حساب ها در این گونه قالب ها بسیار پایین است و خطر دزدی و کپی برداری وجود دارد.
 •  پایین بودن میزان توسعه و گسترش و همچنین شخصی سازی ان
 • زمانبر بودن برای پیدا کردن قالب متناسب با حوزه فعالیت و کسب و کارتان.

 

 

کلام آخر

آشنایی با انواع قالب های طراحی سایت یکی از مواردی است که سواد فنی را در شما بالا خواهد برد. اگر تازه وارد حوزه طراحی سایت شده اید و می خواهید برای خودتان سایتی را داشته باشید خیلی خوب است که ابتدا با قالب های آماده آغاز به کار کنید و در ادامه ی مسیر تغییرات را لحاظ کنید. اما اگر فکر بزرگتری در سر دارید بهتر است از همان ابتدا راه درست را انتخاب کنید و سنگ اول را درست بگذارید.

همچنان طرفداران قالب های اماده زیاد هستند و افراد به دنبال پیدا کردن بهترین قالب اماده برای آموزش و وبسایت خودشان هستند. این قالب ها شما را با سرعت به سایتی که می خواهید داشته باشید می رساند ولی وقتی کمی می گذرد تازه مشکلات خودشان را نشان خواهند داد مضنون همان ضرب المثل معروف که اتش زیر خاکستر هستند .

در زمان انتخاب نیاز به یک سواد تخصصی و فنی دارد تا بتوانید قالبی را تهیه کنید که معایبش کمتر باشد . اگر در ادامه ی مسیر قصد توسعه دادن به وب سایت را داشتید بتوانید بدون دردسر این کار را انجام دهید. در نهایت این شما هستید که می بایست تصمیم بگیرید با توجه به مزایا و معایبش از قالب آماده استفاده کنید و یا خیر.

در یک قالب اختصاصی امکان اینکه مسائلی همچون قالب های اماده برای شما پیش بیاید وجود دارد و تفاوتش این است که در قالب اختصاصی اولا برای شما اختصاص یافته و ثانیا شما با برنامه نویس می توانید مشکلات و موانع را حل کنید و چیزی دور از انتظار نخواهد بود.

 

برای مطالعه بیشتر مقالات مرتبط زیر را حتما بخوانید.

اصول طراحی سایت حرفه ای

کسب رتبه یک طراحی سایت در گوگل

نکات موفقیت طراحی سایت

اصول طراحی سایت بی نقص

قیمت طراحی سایت

هزینه مدیریت سایت

طراحی سایت با امنیت بالا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *