راه های مقابله با سئو منفی یا سئو سیاه
سئو وب سایت

مقابله با تکنیک های سئو منفی

 

مقابله علیه تکنیک های سئو منفی

راه های مقابله با سئو منفی از طریق گوگل و رعیات نکاتی که در سئو سفید توسط گوگل ارائه می شوند

چرا سئو منفی یا سئو سیاه مهم است، حتی اگر روی رتبه سایت اثر نمی گذارد ؟

سئو منفی، می تواند، به وب سایت و کارهای شما در جستجوی گوگل آسیب بزند. در این مطلب، گروه نرم افزاری آسان افزار رایانه آتیه گستر ( i-dev  آی دو ) سئو منفی را به شما معرفی می کند.

در سئو منفی چه چیزی روی رتبه سایت اثر می گذارد و با چه روش هایی می توان با آن مبارزه کرد ؟

رو نویسی فیلم یا Video Transcript

آنـــچه که می خواهیم امروز درباره آن صحبت کنیم زیاد برای شما خوشایند نیست. این واقعیت سئوی منفی است. حتی اگر سئوی منفی نقش مخربی در انجام هدف اولیه خود داشته باشد یعنی آسیب به جایگاه وب سایت شما ، باز هم در وب سایت شما نقش دارد و این احتمال وجود دارد که شما و یا مشتریانتان بتوانید تصمیمات خود را در آینده درست کنید و رتبه بهتری کسب کنید. امروز در این باره صحبت می کنیم که چرا سئوی منفی اگر روی رتبه شما تاثیر نگذارد هنوز هم مهم است و سپس درباره دو روش در این زمینه صحبت می کنیم که می توانید از آنها برای کم کردن تکنیک های سئوی منفی و همچینین بالقوه استفاده کنید.

 

مطالعه سایر مقالات ما

 

سئوی منفی چیست  ؟

رایج ترین شکل سئو منفی، کسی است که با انواع نرم افزار های متفاوت ده ها هزار یا صدها هزار لینک اسپم Spam Links تولید می کند یا اقدام به خرید آنها می نماید.

استفاده از انواع نرم افزارهای مختلف در وب سایت شما به امید آنچه ما بولینگ گوگل Google Bowling می نامیم. در واقع، بولینگ گوگل آن نتیجه را که می خواهند را در سریعترین زمان ممکن نشان می دهند. گوگل فکر می کند که شما می خواهید با لینکسازی اسپم رتبه سایت خود را بهبود ببخشید، در نهایت گوگل Google  شما را به دام می اندازد و سایت شما جریمه می شود. اما در واقعیت شخص دیگری این لینک ها را تولید کرده است.

اکنون، با توجه به این مساله گوگل کار خوبی کرده است، که این نوع از لینک های اسپ Spam Links را نادیده می گیرد. اکـــثر کــــمپین های منفی ســـــئو آنطور که در نظر گرفته شده اند بر روی رتبه وب سایت اثر خاصی نمی گذارند. در اکثر موارد لینک های اسپم توسط خود گوگل نادیده گرفته می شوند ولی این همه ماجرا نیست.

مشکل اول: داده های مخــــــــرب Corrupted Data

اولین مکل این است که اگر 100 هزار لینک به سایت خود اختصاص دهید آنچه که در پس زمینه آن واقعا دیده می شود و وجود دارد این مساله است که داده های مخربی وجود دارد. و این داده های مخرب برای تصمیم گیری در مورد سایت در نتایج جستجوی موجود در موتور جستجوی گوگل مهم بنظر می رسد.

محدودیت داده ها در گزارش GSC  ( Google Search Console )

برای مثال اگر 100 هزار لینک در سایت خود داشته باشید، این لینک ها با توجه به محدودیت لینک سازی در GSC گوگل نشان داده می شوند، گزارش های متفاوت درباره لینک ها برای تعداد محدودی است. در نتیجه، اگـــر لینک های خوبی هم داشته باشید دیده نمی شوند. زیرا، گوگل فقط 100 هزار لینک را در گزارش هایش به شما نشان می دهد.

خب این بنظر می رسد که مشکل بزرگی باشد. زیرا شما سعی دارید تا رتبه وب سایت خود را بهبود ببخشید ولی نمی توانید به داده های لینک های خوب دسترسی داشته باشید زیرا 100 ها لینک اسپم شده جایگزین آنها شده است. و شما قادر به تصمیم گیری درست در این زمینه نیستید.

افزایش هزینه برای دیدن همه داده های سایت

این هم مساله دیگری است. شما می توانید داده ها را برای بیش از 100 هزار لینک سایت نیز دریافت کنید. فقط شما باید هزینه آنها را نیز پرداخت کنید. البته شما می توانید، به یکی از سایت های گزارش دهنده نیز مراجعه کنید. به طور مثال در سایت ماز moz ( moz.com ) با استفاده از ابزار Link Explorer می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

اما، برای فعال کردن حسابی که تمامی داده ها را در اختیار شما قرار دهد باید هزینه های بیشتری را نیز پرداخت کنید.

مساله بزرگی که در پشت همه این موارد گفته شده وجور دارد این است که حتی اگر ما بدانیم گوگل اکـــــثر این لینک سازی ها را نادیده می گیرد، آنها شامل برپست Tag یا مشخصه Attribute نیستند که بدانیم از آنها کجا استفاده کنیم. حتی با دستیابی به داده های لینک مطمئن باشیم که کدام یک مهم هستند و کدام یک نیستند.

مشکل دوم: محتوای کپی شده

این تنها نوع سئوی منفی نیست که در اینجا وجود دارد. محتوای کپی شده رایج می باشد. اما نوع متداول دیگر گرفتن مطالبی است که شما درفضای وب توزیع می کنید. این همان روش یکسان سازی Syndication مقالات است. بنابراین اگر که شما تازه وارد دنیای بزرگ سئو شده اید، بهتر است که بدانید، یکی از روش های قدیمی برای بهبود رتبه بندی این بود که مقاله ای در وبسایت شما منتـــشر شود و سپس آن مقاله در تعدادی از وب سایت های مقاله نویسی و وبلاگ ها نیز منتشر شده و در آنها به وب سایت شما لینک داده شود. حالا دلیل این کار وب سایت ها این است که امیدوارند در بعضی موارد از وب سایت شما پیشی بگیرند و با انجام این کار ترافیک و یا سیاد مقدار پول تبلیغاتی AdSense Money بدست بیاورند اما در بیشتر مواقع این روش مخرب موثر نیست.

بدون مشخصه Attribution

اگر همه مقالات شما در همه وب سایت های شما توزیع می شوند، حتی اگر در رتبه بندی سایت شما اثر نداشته باشند، این بدان معنا است که احتمال دسترسی شخصی به محتوای با کیفیت سایت شما بدون هیچگونه مشخصه ای وجود دارد. اگ که آنها تمامی لینک ها و نام ها و تمامی این موارد را از بین برده باشند کار سختی است که از آن مزیتی بدست آورید.

لینک های داخلی به لینک های گروهی تبدیل می شوند، اگر این مشخصه لینک ها را حذف نکنند، همه لینک های داخلی متعددی که در مقاله داشته اید در مرحله اول به صفحاتی از سایت شما اشاره می کنند که لینک های جمعی شناخته میشوند. گوگل هم خیلی وقت است که به این لینک های جمعی اهمیتی نمی دهد. واقعا هم به هدف تبلیغات سئوی منفی مربوط نمی شوند، زیرا تاثیری است که بر روی داده های شما می گذارد. زیرا مثلا اگر کسی مقاله ای سایت شما را با 8 لینک به صفحات داخلی برای 10 هزار سایت منتشر کند، پس شما 80 هزار مورد جدید دارید که همه این ها به سایت شما اشاره می کنند. در واقع ما می دانیم که چندین سال است که سایت های مختلفی در ایجاد محتوای سایت خود و کپی آن از سایت های دیگر دچار مشکلاتی شده اند. لزوما سئو منفی باعث جریمه شدن از این نوع نیم شود اما این حتمال وجود دارد که حتی اگر جریمه نشوید ولی ساختار لینک های سایت شما را خراب کنند.

مشکل سوم: لینک های بدافزار No-follow و محتوای هک شده

دو مساله دیگری که در سئوی منفی وجود دارد و در مورد آنها زیاد صحبت نمی شود.

پیوندهای بدافزار Nofollow در UGC یا User-generated Content

به عنوان مثال اگر شما هر نوع محتوای ایجاد شده توسط کاربران را در سایت خود دارید، مثلا نظرات در سایت، حتی اگر فراموش نکنید که لینک ها در این بخش no follow باشند، وکسی نظری همراه با لینک بدافزاری در سایت قرار دهد، این لینک ها به بدافزار ها ارجاع دهنده هستند. ما می دانیم که در صورت یافتن این نوع پیوندها Link ها در نهایت گوگل سایت شما را به خطر می اندازد.

محتوای هک شده

متاسفانه در برخی موارد، روش هایی وجود دارند که به نظر می رسد، لینک های سایت شما واقعا تحت کنترل شما نیستند مانند HTML Injection . شما می توانید این کد HTML را به صفحات دیگری در سایت های دیگر اضافه کنید. و در واقع طوری به نظر برسد که آنها خودشان را به جای دیگری لینک کرده اند.

اگر بات های گوگل آنها را خودش Crawl کند، و لینک های Malware را پیدا کند، در نتایج گوگل آنها را Not Safe نمایش می دهد. همیشه این مساله در مورد محتوای هک شده وجود دارند که روز به روز محبوتر می شوند.

ترس، عدم اطمینان و تردید

همه این ها واقعا مفهوم FUT را القا می کنند، یعنی همان ترس –  عدم اطمینان و تردید که این مساله باعث می شود تا دیگر سئوی شما کارایی نداشته باشد.

از دست دادن دسترسی به داده های مهم

اکنون حداقل، یک دهه می گذرد که همه از تکنیک های مبتنی برای داده برای استراتژِ سئو استفاده می کرده اند.

اگر دسترسی به داده های مهم را از دست داده اید، و داده ها در سایت شما مخرب باشند، نمی توانید تصمیم هوشمندانه ای بگیرید.

چگونه می توانید بفهمید دلیل اینکه صفحه سایت شما رتبه ای ندارد ارتباطی با لینک ها دارد یا نه، اگر نتوانید به داده های گزارش لینک هایتان دست یابید ؟ به دلیل 100 هزار لینک اسپم این مورد اتفاق می افتد.

ناممکن بودن تشخیص علت افت رتبه سایت

تشخیص علت از دست دادن رتبه غیر ممکن است. می تواند محتوای تکراری یا 100 ها هزار لینک اسپم یا پیزی کاملا متفاوت علت آن باشد. اما، از آنجا که همه چیز پراکنده است، تعیین آنچه اتفاق افتاده است دشوار است و باعث می شود که سئو کمتر قطعی شود. واین امر باعث عدم اطمینان در سئو می شود. هر چه این امر اطمینان کمتری داشته باشد، روش های تبلیغاتی دیگر، با ارزش می شوند. جستجوهای هزینه دار Paid Seraches با ارزش تر می شوند، رسانه های اجتماعی Social Accounts با ارزشتر می شوند. اگر مشاور سئو هستید مشکلی که برای شما ایجاد می شود این است که احتمالا مشتریان خود را از دست می دهید و برای سایت آنها نمی توانید تصمیم هوشمندتری بگیرید، زیرا داده های آنها در اثر سئو منفی آسیب دیده است. بسیار جالب خواهد بود، که گوگل در Search Console به ما نشان دهد که چه لینک های را نادیده می گیرد و سپس به ما اجازه دهد تا فقط آنهایی را که اهمیت دارند را کار کنیم. اما، احتمالا این فراتر از چیزی است که گوگل مایل به اشتراک گذاری ان است. آیا ما هیچ راهی برای مقابله داریم؟

چگونه می توان با سئوی منفی مبارزه کرد ؟
 • صفحات Canonical :

   •  اگر صفحه مهمی در سایت خود دارید که قصد رتبه دادن به آن را دارید، باید نسخه دیگری از آن ایجاد کنید که یکسان است و لینک به صفحه اصلی دارد. هر نوع لینک تولید شده باید به صفحه Canonical سایت شما اشاره کند. دلیل آن ساده است. اگر شخصی سئوی منفی انجام دهد می تواند دو گزینه را انتخاب کند : یا آنها به صفحه ای لینک دار لینک می دهند، یا به صفحه ای که رتبه دارد لینک دهی می کنند. اگر آنها این کار را انجام دهند، شما می توانید آن صفحه را پاک کرده و فقط صفحه پشتبیان را نگه دارید زیار پیوندهای منفی را ندارد. اگر صفحه ی لینکدار پشتیبان را انتخاب کرده باشند، صفحه پشتیبان را پاک کرده و فقط صفحه اصلی Canonical را نگه دارید. شما لینک های خود را از دست می دهید ولی بهتر است تا در آینده لینک های منفی داشته باشید.
 • اضافه کردن استایل Style اختصاصی :

   • شانس شما این است، که این احتمال وجود دارد که اگر از تکنیک های محتوای کپی شده استفاده می کنند، آنها استایل CSS شما را کپی نمی کنند، حتی اگر مطالب را در سایت خود منتشر کنند، محتوا ها با سایز بزرگ و فونت های عجیب و غیره دیده می شوند. این مشکل شما را حل نمی کند، ولی شخص کپی کننده ممکن است که از این کار منصرف شود،و این کار برای متوقف کردن آنها کافی است.
 • لیست لینکــــها :

   • مورد سومی که ما واقعا آن را توصیه میکنیم، لیست مربوط به لینک ها است. این ویژگی در Link Explorer ماز MOZ وجود دارد. این ویژگی اجازه می دهد تا لینک هایی که به سایت شما اشاره دارند را ردیابی کنید. وقتی لینک های خوب واقعی بدست میاورید آنها را به لیست لینک ها اضافه کنید، به این ترتیب همیشه لیستی از لینک های خوب در مقابل لیست لینک های سئوی منفی خواهید داشت. شما چه فکـــر میکنید ؟ آیا شما هم رتـــبه سایت خود را در برخی از صفحات از دست داده اید ؟ و یا تجربیاتی این چنینی داشته اید؟ نظـــرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

شما ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید

کامنت بذار

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.