نحوه نوشتن یک سند document طراحی نرم افزار خوب
طراحی سایت

نحوه نوشتن مستندات طراحی سایت

مستندسازی برای یک پروژه نرم افزاری | راه های مستند سازی برای یک پروژه نرم افزار

*** توجه : در این مقاله از عبارت سند به جای مستند | مستندات استفاده می شود.
به عنوان مدیرعامل و مدیر تیم نرم افزاری و طراحی وب سایت شرکت نرم افزاری آی دِو وقت زیادی را صرف خواندن و نوشتن اسناد طراحی وب سایت می کنم. اسنادی که در ابتدا به عنوان
1- پروپوزال اولیه و طرح اولیه معرفی می شوند ،
2- مستند سازی بعد از پذیرش طرح اولیه کار طراحی وب سایت ،
انجام می شوند.
بعد از این 2 مرحله از مستند سازی اولیه در پروژه های نرم افزاری ، دیدم که رابطه محکم و پایداری بین اسناد طراحی خوب و موفقیت نهایی پروژه وجود دارد.
این مقاله تلاش من برای توصیف آنچیزیست که مستندات طراحی وب سایت را عالی می کند.
مقاله من به ۴ بخش تقسیم شده است :
چرا یک سند طراحی وب سایت و طراحی نرم افزار هایی با پلتفرم های غیر از وب بنویسید ؟
چه چیزی را در یک سند طراحی بگنجانید ؟

چرا یک سند طراحی وب سایت و یا طراحی نرم افزار هایی با پلتفرم هایی به غیر از وب بنویسید ؟

یک سند طراحی وب سایت و نرم افزار – همچنین به عنوان یک مشخصه ی اصلی فنی در طراحی آن وب سایت و یا نرم افزار شناخته می شود – توضیحی درباره چگونگی برنامه ریزی برای حل مسئله طراحی اولیه و نهایی خواهد بود.
نوشته های زیادی در رابطه با این موضوع وجود دارد که نوشتن سند طراحی قبل از شروع کارطراحی پروژه و حتی برنامه نویسی آن بسیار مهم است.
بنابراین تمام آنچه که من در اینجا خواهم گفت:
یک سند طراحی نرم افزار و وب سایت ، مفیدترین ابزار و در عین حال مهمترین ابزار برای اطمینان از انجام کار صحیح در طراحی نرم افزار و یا وب سایت مورد نظر است.
هدف اصلی یک سند طراحی نرم افزار و وب سایت این است که با مجبور کردن شما به فکر طراحی از طریق طراحی اولیه و جمع آوری بازخورد از دیگران ، شما را در پیشبرد پروژه در جریان بسیار کاراتر خواهد کرد. افراد غالباً فکر می کنند که هدف یک سند طراحی نرم افزار و وب سایت این است که به دیگران درباره برخی از امکانات موجود در سیستم ، آموزش دهیم یا بعداً به عنوان مستندات لازم در پروژه به کارفرما تسلیم شوند تا روند کار برای ایشان مشخص باشد. اگرچه اینها می توانند دلیل کافی برای جمع آوری مستندات شما در یک پروژه نرم افزاری و طراحی وب سایت باشد ولی هدف اصلی نیستند.
به عنوان یک قاعده کلی ، اگر در حال کار روی پروژه ای هستید که ممکن است ۱ ماه یا بیشتر از وقت شما را درگیر می کند ، بهتر است در ابتدا یک سند طراحی اولیه آماده کرده که در آن مستندات مربوط به کار در آن یک ماه و یا بیشتر مشخص شده باشد و یک خطر مشی کاری برای شما در نظر بگیرد. بهتر است حتی برای یک پروژه کوچک هم این سند طراحی را آماده کنید. حتی برای پروژه های کوچک و بی اهمیت … !
بسیار عالی!
اگر هنوز در حال خواندن این مقاله هستید ، و به اهمیت اسناد طراحی نرم افزار و وب سایت اعتقاد دارید بهتر است بدانید که ، تیم های مختلف مهندسی نرم افزار و حتی خود مهندسین نرم افزار نیز در همان تیم ، غالباً اسناد طراحی را بسیار متفاوت می نویسند. بنابراین اجازه دهید در مورد محتوای یک سند طراحی وب سایت ، سبک و روند یک طراحی نرم افزار خوب صحبت کنیم.

چه چیزی را در یک سند طراحی بگنجانید؟

یک سند طراحی راه جامعی برای طراحی وب سایت توصیف می کند. از آنجا که ماهیت هر مشکل متفاوت است ، طبیعتاً می خواهید مستندات طراحی سایت خود را به شکلی متفاوت ساختار دهید.
برای شروع ، موارد زیر لیستی از بخش هایی است که حداقل باید در مستندات طرح بعدی خود در نظر بگیرید:
– عنوان و افراد
عنوان پروژه به همراه افراد درگیر و تاثیر گذار در آماده سازی و روند پروژه بایستی حتما مشخص باشد.
– بررسی اجمالی
خلاصه ای از روند پروژه به استناد از داستان واره ای که در مصاحبه های اصلی با افراد درگیر پروزه و یا ذینفع انجام شده است را آماده کنید.
– متن نوشته
شرح درخواست مورد نیاز ، و اینکه چرا این پروژه ضروری است که انجام شود ، و آنچه ذینفعان در پروژه برای ارزیابی این پروژه باید بدانند ، و اینکه چگونه در استراتژی فنی ، استراتژی محصول یا اهداف سه ماهه تیم قرار می گیرد ، باید برای همه در اسناد فنی پروژه نرم افزاری و طراحی وب سایت شما مشخص باشد.
– اهداف و غیر اهداف
بخش اهداف پروژه نرم افزاری و طراحی وب سایت شما باید ؛
تأثیرگذاری کاربر / ان خود را در محور اصلی و پروژه نهایی توصیف کنید (این کاربران ممکن خود صاحبان پروژه باشند و یا یک خریدار ساده از فروشگاه احتمالی آینده ای که شما در حال طراحی آن هستید) – جایی که کاربر شما ممکن است تیم مهندسی دیگری یا حتی یک سیستم فنی دیگر باشد …
نحوه اندازه گیری موفقیت را با استفاده از معیارهایی مانند طمان بندی تحویل پروژه ، مقایسه وامکانات در مان تحویل با رقبای همسان ، هزینه های نهایی تمام شده برای کاربر در مقایسه با هزینه های تمام شده برای رقبا ( پ.ن : البته اگر صفر های هزینه های رقبا برای شما قبال شمردن باشد حما این هزینه ها را به کافرمایان بگویید : با ذکر دلیل و مثال البته ) مشخص کنید – حتی اگر توانستید هم این اطلاعات و مشخصات فنی ای را که در قالب مستندات پروژه و طراحی آماده کرده اید را بر روی نرم افزارها و داشبوردهای محاسباتی آنلاین و یا آفلاین قرار دهید تا کار محاسبه را برای شما انجام دهند و یک سری معیارهای متناسب با شخصیت کارفرما مشخص و تحویل دهید.
غیر اهداف برای توصیف مشکلاتی که شما برطرف نخواهید شد رفع شده بنابراین همه در همان صفحه هستند.
– نقاط عطف
یک سری امکاناتی را در پروژه نرم افزاری خود قرار دهید که باعث به وجد آمدن صاحب پروژه می شوند مثلا استفاده از تقویم های خاص در پروژه و یا مطالبی که در قالب اخبار و یا مقالات حرفه ای بر روی وب سایت طراحی شده قرار می گیرند.
– راه حل موجود
علاوه بر توصیف اجرای فعلی ، شما همچنین باید از جریان مثالی سطح بالایی عبور کنید تا نحوه تعامل کاربران با این سیستم و / یا چگونگی گردش داده ها از طریق آن نشان داده شود.
یک داستان کاربر یک روش عالی برای قاب کردن این موضوع است. به خاطر داشته باشید که سیستم شما ممکن است دارای انواع مختلفی از کاربران با موارد استفاده متفاوت باشد.
– راه حل پیشنهادی
برخی افراد این را بخش معماری فنی می نامند. مجدداً سعی کنید یک داستان کاربری را طی کرده و بازتولید کنید تا این مورد را بیان کنید.
ابتدا از پروژه نهایی خود متنساب با نیاز های مشتری یک پیش تولید طراحی وب سایت در قالب promotion ارائه داده و سپس آنرا در آخر با پروژه نهایی قیاس کنید.
راه حل ها به موازات اینکه شما بخواهید تغییرات لازم را بر روی پروژه نهایی اجرا و اعمال کنید بسیار زیاد هستند. دلیل این صحبت این است که در علم مهندسی نرم افزاری همه آنچه شما به عنوان یک راه حل در نظر می گیرید می شود بخشی از سوال برای پروژه بعدی و الی آخر … !

شما ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید

کامنت بذار

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.