کوروناویروس | ویروس کورونا | کورونا ویروس کورونا چین کورونا از چین
ویروس کرونا

کرونا ویروس و شباهت های آن به ویروس های نرم افزاری

 

در ابتدای موضوع، بهتر است تا در رابطه با کوروناویروس که این روزها بسیار بسیار نگران کننده شده است کمی کسب اطلاعات کنیم.

کورونا ویروس CORONA Virus / COVID-19

Coronaviruses کوروناویروس خانواده زیادی از ویروس ها هستند که از بیماری سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم شدید تنفسی حاد شدید (SARS-CoV) باعث بیماری می شوند. ناول کوروناویروس (nCoV) نوعی جدید است که قبلاً در انسان دیده نشده است.

Coronaviruses دارای منبع حیوانی است، به این معنی که بین حیوانات و مردم منتقل می شوند. تحقیقات دقیق نشان می دهد، که SARS-CoV ویروس سارس از گربه های گوشت خوار  به انسان و MERS-CoV ویروس مرس خاورمیانه از شترهای صحرایی به انسان منتقل شده است. چندین نمونه از این ویروس نیز هم اکنون در بین انسان و حیوان در حال گردش هست که اصلا شناخته شده نیستند.

علائم شایع عفونت شامل علائم تنفسی ، تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر ، عفونت می تواند باعث ذات الریه ، سندرم حاد شدید تنفسی ، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.

توصیه های استاندارد برای جلوگیری از شیوع عفونت شامل شستن منظم دست ، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه ، پختن گوشت و تخم مرغ به صورت کاملا پخته شده است. از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه دارد ، خودداری کنید.

 

گزارش مربوط به تاریخ 20 فوریه 2020 سازمان بهداشت جهانی در رابطه با پراکندگی کوروناویروس / ویروس کورونا COVID-19 در سطح جهان و کشور چین (شهر های متلف چین)

در این گزارش به وضوح ذکر شده است که 2 مورد مبتلا به کورونا در ایران که اخیرا گزارش شده است، منجر به مرگ شده است (البته گفتنی است که این آمار الان خیلی خیلی بیشتر از این چیزی است که به سازمان بهداشت جهانی از سوی مقامات اعلام شده است)

 

 

هکرهای سیستمی و نرم افزاری  از کوروناویروس برای فرستادن ویروس های نرم افزاری به سیستم قربانیان استفاده می کنند

از آنجا که کرونا ویروس همچنان در سراسر جهان گسترش می یابد و هزاران نفر را آلوده کرده است، یک نرم افزار مخرب در حال سواستفاده از ترس مردم از این ویروس است. محققان IBM X-Force و Kasperky کشف کرده اند که هکرها به امید آلوده کردن تلفن های هوشمند و رایانه ها با نرم افزارهای مخرب ایمیل های اسپم را به مردم می فرستند. این بدافزار به عنوان اطلاعاتی محرمانه درباره coronavirus در حال آلوده کردن سیستم های کامپیوتری و نرم افزاری قربانیان خود در سراسر جهان و علی الخصوص در کشورهایی است که بیشتر درگیر این ویروس کشنده ( کوروناویروس ) هستند.

ایمیل های ارسال شده به مردم در ژاپن ادعا می کنند که بیماری تنفسی در این کشور نفوذ کرده و از گیرنده می خواهد برای یادگیری اطلاعات بیشتر، پیوست نامه الکترونیکی را باز کند. اگر گیرنده پرونده/فایل مورد نشر که در این ایمیل پیوست شده است را باز کند، نرم افزار مخرب داده های شخصی را جمع می کند و می تواند به سایر نرم افزارهای دیگر و حساس و حیاتی سیستم عامل قربانی نیز ویروس را تزریق نماید. (این روش در علم هک penetration injection نامیده می شود که تزریس ویروس به بدنه یک نرم افزار در حال فعالیت می باشد)

این بدان معنی است که هکرها می توانند به پرونده های شخصی شما دسترسی پیدا کرده و آنها را کپی کنند و با استفاده روش های مختلفی حتی می تواند مانند یک Malware عمل کرده و سیتسم شما را لاک Lock کنند و سپس ماننده کاری که  WannaCry Ransomware در سال 2017 با سیستم قربانیان انجام داد می توانند از قربانیان هدف خود در خواست BitCoin یا پول مجازی یا بیت کوین داشته باشند.

 

محققان امنیت سایبری IBM در این گزارش با بیان اینكه ، این رویكرد ممكن است به دلیل ترس موفقیت آمیزتر باشد، اذعان داشتند که:

ما در گذشته چندین مورد از چنین بهره برداری ها را مشاهده كرده ایم و هم اكنون موج اخیر را كشف كرده ایم و انگیزه آن از شیوع حداکثری ویروس در چین است.

 

 

هکرها غالباً از حوادث فعلی و واژگانی قانع کننده استفاده می کنند تا مردم بتوانند ایمیل ها را باز کنند، پیوست ها را دانلود کنند و یا روی لینک ها کلیک کنند. متخصصان می گویند از آنجا که coronavirus یک موضوع داغ و پر ترند در گوگل به شما می رود، جای تعجب نیست که عده ای سودجو از این بیماری گسترده و ترس فراگیر به عنوان طعمه استفاده کنند.

“Marty Puranik” ، یک کارشناس امنیت سایبری و مدیر عامل شرکت Atlantic.Net ، معتقد است: هکرها از هر کاری به موقع استفاده می کنند تا قربانیان را برای انجام اقدامات مورد نیاز خود گیر بندازند.

پورانیک افزود: هکرها همچنین میزان باز و نصب کردن کمپین های بدافزارهای مختلف خود را ردیابی می کنند، بنابراین می توانند کلاهبرداری هایی را انجام دهند که بهترین عملکرد را برای آنها داشته باشد.

 

گزارش IBM در درجه اول بر روی کشور ژاپن متمرکز شده است، اگرچه ممکن است در ایمیل های کلاهبرداری مربوط به کوروناویروس های مخرب در ایالات متحده نیز وجود داشته باشد.

IBM در این گزارش گفته است: “ما انتظار داریم در آینده شاهد ترافیک ایمیل های مخرب بیشتر بر اساس موضوعیت کوروناویروس باشیم زیرا عفونت این ویروس کشنده به کشورهای مختلف دنیا گسترش می یابد.”

با این حال این فعالیت های هکری با گذشت زمان و آگاهی نسبت به آنها از بین می روند. کارهایی وجود دارد که می توانید برای خنثی کردن حملات مرتبط با کوروناویروس و سایر اقدامات هکرها انجام دهید.

 

روش های جلوگیری از آلوده شدن سیستم شما به کوروناویروس جدید نرم افزاری و کامپیوتری

همیشه احتیاط کنید. پیوندهای طراحی شده از طریق متن یا ایمیل برای شما ارسال شده اند را باز نکنید. به تماسهای تلفنی مشکوک پاسخ ندهید و پیوستهایی را که درخواست نکردید دانلود نکنید.

پورانیک گفت: “اگر می خواهید درباره coronavirus اطلاعات بیشتری کسب کنید ، می توانید در گوگل جستجو کنید و سایتی ایمن پیدا کنید ( که یکی از مراجع اصلی در این زمینه سایت رسمی بهداشت جهانی who.int است ) که بتواند در این مورد به شما توصیه کند.”

مطمئن باشید که فقط به روزرسانی های رسمی را نصب می کنید. در سال 2019 ، میلیون ها گوشی اندرویدی از طریق یک برنامه جعلی سامسونگ به بدافزار آلوده شدند.

 

شما ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید

کامنت بذار

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.