تبدیل شدن به سک برنامه نویس
سایر مقالات

تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب

 

توسعه دهندگان وب بخشی جدایی ناپذیر از عصر اینترنت هستند. وب سایت ها و صفحات تلفن همراه که ما بیشتر اطلاعات خود را از آنها دریافت می کنیم و برای مثال کارهایی مانند خرید کالا، بلیط های کتاب و موارد دیگر را با آنها انجام می دهیم، همه توسط توسعه دهندگان وب تهیه و مدیریت می شوند.

توسعه دهندگان وب افرادی هستند که وب سایت ها و برنامه های تلفن همراه را طراحی و توسعه می دهند. آنها از چندین زبان برنامه نویسی برای پیاده سازی ویژگی های مورد نیاز استفاده می کنند. یک برنامه وب و یا یک برنامه تلفن همراه دارای مؤلفه های مختلف زیادی است که در جهت انجام کارهای کل سیستم با یکدیگر همکاری می کنند.

با توجه به این طبیعت پیچیده، توسعه دهندگان وب به طور کلی به عنوان توسعه دهندگان وب Front-End ، توسعه دهندگان وب Back-End یا توسعه دهندگان Full Stack تقسیم بندی میشوند.

 

چگونه می توانیم به یک توسعه دهنده وب تبدیل شویم؟

توسعه دهندگان وب Front-End همچنین به عنوان توسعه دهندگان سمت مشتری نیز شناخته می شوند. آنها بر روی شکل و ظاهر یک برنامه وب کار می کنند. توسعه دهندگان Back-End از زبان های برنامه نویسی و پایگاه های داده ه ای رابطه ای استفاده می کنند تا این قسمت را با قسمت جلویی سایت مرتبط کنند.

با گذشت زمان، مجموعه مهارتهای توسعه دهندگان بخش جلویی و عقبی وب سایت ها باهم همپوشانی پیدا کرده است و اکنون صنعت به دنبال توسعه دهندگانی است که هر دو مهارت را دارند. چنین متخصصانی توسعه دهندگان Full Stack نامیده میشوند که از هر دو مهارت برخوردارند. اجازه دهید مهارتهایی که برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب لازم است را مرور کنیم :

 

1. گرافیک و یا رابط کاربری

داشتن دانش در زمینه گرافیک یا رابط کاربری راهی طولانی برای درک جنبه های زیبایی شناختی طراحی وب است و این امکان را به شما می دهد تا هنگام نمایش گرافیک، مشکلات سازگاری بین مرورگرهای وب را شناسایی و حل کنید.

 

2. زبان های CSS ، HTML و JavaScript

زبان هایی که در بالا از آنها نامبرده شده است، بلوک های سازنده وب هستند. این زبان ها، به یک توسعه دهنده اجازه می دهد ساختار، سبک و محتوای وب سایت را ایجاد کند. دانش اضافی در مورد كتابخانه های ثالث مانند jQuery، LESS ، Angular و React JS بسیار مطلوب است.

HTML ساختار یک وب سایت را مشخص می کند. از CSS برای کنترل شکل و ظاهر عناصر استفاده شده در وب سایت استفاده میشود. با استفاده از جاوا اسکریپت قدرت تعامل میان کاربر و صفحه را به وجود آورید، در واقع این یک زبان برنامه نویسی سمت کلاینت است.

 

3. CMS یا سیستم مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا برنامه هایی هستند که به کاربران امکان می دهد، محتوای یک وب سایت را به طور موثر منتشر و مدیریت کنند. آنها رابط های کاربری بصری هستند که به ایجاد و تغییر محتوای صفحات وب کمک می کنند.

در حالی که تخصص در زمینه برنامه نویسی back-end در اینجا مورد نیاز نیست، اما دانش کافی در HTML و CSS ضروری است. بسته به CMS مورد استفاده، می توانید با نصب افزونه ها و ماژول ها، ویژگی های پیشرفته را پیاده سازی کنید. وردپرس ، جوملا ، دروپال ، مگنتو ، لاراول ، Typo3 ، Serendipity ، Chamilo ، سیستم های مدیریت محتوایی هستند که میتوانند در این زمینه به شما کمک کنند.

 

4. UX یا تجربه کاربری

تجربه کاربری مستقیماً به دانش طراحی مربوط نمی شود. درعوض ، این دانش به درک تحلیلی و فنی چگونگی عملکرد یک برنامه وب اشاره دارد. در واقع شما باید به عواملی بپردازید که کاربران را در سایت نگه می دارد و به آنها کمک می کند تا آنچه را که به دنبالش می گردند، پیدا کنند و عملکردهای پشتیبانی شده را بهینه کنند.

 

5. زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی به پیاده سازی ویژگی های تعاملی در وب سایت ها کمک می کنند. آنها مسئول ذخیره، به روزرسانی ، دستکاری و دسترسی به داده ها از پایگاه داده بر روی رابط کاربری هستند. بسیاری از زبان های برنامه نویسی مختلف در بازار موجود هستند.

برای توسعه وب، زبانهای اصلی برنامه نویسی که باید با آنها آشنا شوید عبارتند از جاوا ، جاوا اسکریپت، پایتون، رابی ، سی و …. انتخاب یک زبان برنامه نویسی عمدتاً بستگی به پشته نرم افزاری و نوع پروژه در دست توسعه دارد.

 

6. RDBMS یا سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای

برنامه های وب باید داده هایی را که برای دسترسی مورد نیاز هستند، ذخیره سازی کنند. برای این کار میتوان از سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای استفاده کرد. یک توسعه دهنده وب برای ایجاد، به روزرسانی، دستکاری و دسترسی به بانک اطلاعاتی خود، باید درک خوبی از قواعد دستوری این سیستم ها داشته باشد. دانستن ویژگی های یک پایگاه داده رابطه ای، دانش مورد نیاز در مورد NoSQL و اتصالات پایگاه داده باعث تقویت شغل شما به عنوان توسعه دهنده وب می شود.

 

7. SEO یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو

بهینه سازی برای موتورهای جستجو ممکن است به عنوان یک الزام اجباری برای توسعه دهنده وب محسوب نشود. اما داشتن دانشی در این زمینه به شما کمک می کند که از همان ابتدا وب سایت را بهینه شده طراحی کنید. در دراز مدت، این امر تلاش متخصصان سئو را سهولت می بخشد، اما بیش از این، برنامه های وب شانس بهتری برای موفقیت دارند.

 

خلاصه

داشتن تمام مهارتهای فوق امکان انتخاب فرصت های شغلی زیادی را به شما میدهد. در واقع شما برای بدست آوردن شغل های مختلف واجد شرایط هستید. در بازار امروز ، توسعه دهندگان وب موظف هستند بیش از یک مجموعه مهارت خاص را داشته باشند. اگرچه هیچ برنامه و درجه شغلی خاصی برای یک توسعه دهنده وب وجود ندارد.

 

شما ممکن است این مطالب را نیز دوست داشته باشید

کامنت بذار

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.