هوش مصنوعی
سایر مقالات

کاربردهای هوش مصنوعی

 

هوش مصنوعی

یكی از مهمترین خصوصیاتی كه ما ، انسانها و هر چیز دیگری را در جهان متمایز می كند ، هوش است. این توانایی در درک، استفاده از دانش و بهبود مهارت ها نقش مهمی در تکامل ما و ایجاد تمدن بشری داشته است. اما بسیاری از مردم (از جمله الون ماسک) معتقدند که پیشرفت در فناوری می تواند یک ضد شعور باشد، که می تواند وجود انسان را تهدید کند.

 

“ظرف سی سال ، ما ابزارهای فنی برای ایجاد هوش فوق بشری خواهیم داشت. اندکی پس از آن ، دوران بشر به پایان می رسد. ” ونور وینژ

 

هوش عمومی مصنوعی (AGI) هوشمندی ای است که می تواند به اندازه انسان باهوش باشد. و وظایف فکری را همانطور که ما انسان ها می توانیم انجام دهیم، انجام دهد. اجلاس Singularity (2012) پیش بینی کرده است که این اتفاق ممکن است در حدود سال 2040 بر اساس ورودی های جدید AI هوش مصنوعی کارشناسان رخ دهد. هیچ تعریف از پیش تعریف شده برای هوش عمومی مصنوعی وجود ندارد. اما به طور کلی ، باید بتواند یاد بگیرد ، دانش را نشان دهد ، برنامه ریزی کند ، تصمیم گیری را تحت عدم اطمینان قرار دهد ، با یک زبان طبیعی ارتباط برقرار کند و از این مهارت ها در جهت هدف (های) مشترک استفاده کند تا هوش مصنوعی کامل باشد.

 

بزرگترین راز در حل این مساله این است که در هنگام ایجاد چنین هوشمندی ای، AGI یا هوش مصنوعی عمومی باید بتواند بفهمد مغز انسان چگونه کار می کند. به معنی دقیق عملکرد آن به طور کامل پی ببرد. این به خودی خود می تواند ایجاد یک هوش مصنوعی عمومی بسیار سخت تر از آنچه که ممکن است تصور کنید را در پی داشته باشد. مغز انسان وضعیتی از ماشین هنر / صنعت است که محصول میلیون ها سال تکامل است. این محصول می تواند شکل وضعیت فعلی را شبیه سازی کرده و به ما آگاهی دهد. می تواند تفکر منطقی را فعال کند. بنابراین حتی اگر بتوانیم دریابیم که یک نورون منفرد چگونه کار می کند، بسیار سخت خواهد بود که بدانیم این دستگاه مثلا 20 W، چگونه قادر به بارگذاری اطلاعات صحیح در زمان صحیح است.

 

همچنین لازم به ذکر است که بخش DeepMind گوگل مقاله PathNet: Evolution مربوط به موضوع کانال های نزولی را در شبکه های فوق العاده عصبی ارائه داده است که می تواند پله ای برای اولین بار در حوزه هوش مصنوعی عمومی باشد.

بنابراین ما در حال دور شدن از هوش مصنوعی ضعیف به چیزی شبیه AGI با استفاده از شبکه های عصبی هستیم. در چنین حالتی ما می توانیم نتایج را پیش بینی کنیم اما اقدامات به نتیجه ممکن غیرقابل پیش بینی خواهد بود.

برخی از ما یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را اشتباه می گیریم. یادگیری ماشینی نوعی از هوش مصنوعی است که در آن ما دیگر قوانینی برای تولید هوش نمی نویسیم ، بلکه الگوریتمی را ایجاد می کنیم که می تواند از داده ها یاد بگیرد. در برنامه نویسی معمولی ما منطق می نویسیم و به آن ورودی می دهیم ، و آن هم برنامه خروجی را تولید می کند. در

یادگیری ماشینی ، ما مجموعه ای از ورودی ها و خروجی ها را به سیستم می دهیم که مرتبط هستند و سیستم برای مطابقت این ورودی ها با خروجی ، کد ایجاد می کند. پس از اتمام این کار می توانیم از سیستم برای تولید خروجی از مجموعه ورودی دیگری استفاده کنیم. این روند بسیار شبیه به Data Mining / داده کاوی است. تفاوت اصلی این است که داده کاوی در مورد استخراج دانش از داده ها است ، در حالی که یادگیری ماشین در مورد یادگیری کار بر روی (یا پیش بینی) داده های آینده از داده های واقعی موجود است. هم یادگیری ماشین و هم داده کاوی می توانند در علوم داده کمک کنند.

 

کامنت بذار

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.